Grusza 'Konferencja' Stara odmiana Rośliny są wysyłane od 10 października do pierwszych przymrozków - max. do 1 grudnia

Drzewka owocowe|Drzewka owocowe » GRUSZE

Cena:18.00PLN
Niedostępny
Towar niedostępny

 

 

Witamy serdecznie na naszych aukcjach

 

Przed złożeniem zamówienia prosimy o kontakt

telefoniczny w sprawie dostępności produktu 

Przedmiotem aukcji są drzewka

  

Grusza 'Konferencja'

 

CENA ZA SZTUKĘ TO:

 

18,00 ZŁ / SZT.

 

Sadzonki mają wysokość od 150 do 200 cm,
(mierzone bez bryły korzeniowej).

 

Drzewka są kopane z gruntu w dniu dostawy, tak aby system korzeniowy nie uległ uszkodzeniu.

!!!KORZENIE ZABEZPIECZONE SĄ WILGOTNYM TORFEM!!!

!!!DZIĘKI TEMU MAMY 100% GWARANCJĘ PRZYJĘCIA!!!

UWAGA:

!!!OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ ZAMÓWIEŃ!!!

Większe ilości dostarczamy naszym transportem lub w formie europalet - koszt ustalamy indywidualnie.

Mniejsze ilości dostarczamy w formie paczek.

 

Rośliny są wysyłane od 10 października do pierwszych przymrozków - max. do 1 grudnia!

 

 

 

Grusza 'Konferencja'

 

Grusza "Konferencja" – odmiana uprawna (kultywar) gruszy należąca do grupy grusz zachodnich o średniowczesnej porze dojrzewania (odmiana jesienna). Odmiana bardzo stara, wyhodowana w 1884 roku w szkółce M. Riversa w Sawbridgeworth w Anglii z siewek odmiany Leon Leclerc de Laval. Do uprawy w Europie Zachodniej weszła bardzo szybko (1894 rok) i zyskała uznanie. Jest dominującą odmianą (ponad 50% udziału) w Anglii i krajach Beneluksu, a w całej Unii Europejskie najczęściej uprawianą odmianą gruszy. W Polsce dopiero w latach 70., za sprawą kilku szkółek, bardziej się rozpowszechniła, a obecnie obok Faworytki i Lukasówki jest jedną z najpopularniejszych odmian grusz, do Rejestru Odmian Roślin Sadowniczych wpisana w 1990 roku.

 

Drzewo

Odmiana ta charakteryzuje się umiarkowaną siłą wzrostu, choć w pierwszych latach po posadzeniu rośnie wyjątkowo silnie. Ma też tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców, stąd koniecznym będzie przerzedzanie zawiązków. Korona Konferencji będzie miała kształt piramidalny, a jej gałęzie pokryją się licznymi krótkopędami. Poza tym główne konary okażą się twarde i sztywne, a rosnąć będą silnie w górę, przez co utworzą z przewodnikiem kąty ostre.

Owoce

Gruszki rodzone przez Konferencję często są oceniane jako średnio interesujące pod względem wyglądu, a to przez silne ordzawienie, które idzie od strony kielicha i może pokrywać nawet połowę skórki. Ta z kolei początkowo jest zielona, a w miarę dojrzewania zamienia się w żółtą. Poza tym charakteryzuje ją brak połysku i matowość w dotyku. Oprócz tego owoce te mają ponad dwucentymetrowe szypułki, które wyglądają, jakby były ich przedłużeniem. Jeśli chodzi zaś ogólnie o ich kształt, to można je ocenić jako wydłużone i regularne, o sporej masie – nawet do 180 gramów.

 

W smaku będą dobre i słodkie, ale nie ponadprzeciętne. Miąższ ma zazwyczaj barwę żółtobiałą, choć spotyka się przypadki, gdy będzie miał łososiowy lub zielonkawy odcień.

Sadzenie

Konferencja jest świetnym zapylaczem dla innych grusz. Bardzo dobrze zrasta się z pigwą. Żeby jednak dawała obfite plony – po kilka owoców w pęczku – i zaczęła owocować naprawdę wcześnie, czyli nawet w drugi rok po posadzeniu, trzeba zadbać o odpowiednie dla niej warunki. Najlepiej zatem, gdy zasadzimy ją na terenie wyniesionym ponad sąsiednie, ponieważ wtedy nie będzie przemarzać. Oprócz tego będzie potrzebować żyznych gleb, które nie mogą być ani za lekkie, ani za ciężkie i wilgotne, bo takie warunki mogą przyczynić się do porażenia rakiem.

 

Jeżeli zdecydujemy się na szczepienie na pigwie, to musimy pamiętać o zastosowaniu ziemi pośredniej, bo bez niej trzeba by zasadzić Konferencję głębiej niż w miejscu okulizacji.

Zbiór i przechowywanie

 

Owoce pochodzące z tej odmiany swoją dojrzałość osiągają w drugiej połowie września – można wręcz mówić o konkretnym okresie od 15 do 25 września. W chłodni przechowają się nawet do kwietnia lub maja, choć najczęściej – do lutego. Wszystko zależy od tego, czy będzie to pomieszczenie o kontrolowanej atmosferze, czy takie z temperaturą w okolicach 0°C. Mimo tego grusza ta pobija rekordy pod tym względem, stąd przyjęło się mówić o niej „królowa chłodni”. Warto dodać, że Konferencję zazwyczaj wykorzystuje się w celach deserowych, rzadziej – w przemyśle przetwórczym (bo pod tym względem przegrywa przykładowo z Bonkretą Williamsa).

Odporność

 

Grusza ta jest zupełnie odporna na parcha, co stanowi jej niewątpliwą zaletę. Ogólnie można powiedzieć o niej, że jest wyjątkowo mało wrażliwa na różne infekcje i pasożyty. Jej wadą będzie zaś mała wytrzymałość na mróz i duża podatność na zarazę ogniową. Na dodatek, jeśli będzie uprawiana w złej glebie, to z dużym prawdopodobieństwem porazi ją rak.

Pokrój

 

Drzewo rośnie silnie, ale tylko przez pierwsze 2–3 lata po posadzeniu, później wzrost słabnie. Tworzy koronę wzniesioną, o konarach początkowo rosnących w górę, a następnie przewisających, co szczególnie jest widoczne u rozgałęzień drugiego rzędu i kolejnych. Ma dużo krótkopędów, na których głównie kwitnie i zawiązuje owoce.

Owoce

 

Najczęściej są duże, czasem średniej wielkości i niewyrównane pod względem wielkości. Kształt jest wydłużony, wrzecionowaty czasem stożkowaty. Przy zawiązaniu partenokarpicznym są bardziej wydłużone i baryłkowate. Skórka jest matowa, zielonkawa, później żółta, bez rumieńca z brązowym ordzawieniem, w niektórych latach pokrywającym ponad połowę owocu. Szypułka jest średniej długości do długiej i stanowi przedłużenie owocu. Zagłębienia szypułkowego brak. Zagłębienie kielichowe jest małe i płytkie, a kielich dość duży i otwarty. Miąższ ma barwę łososiowożółtą, jest delikatny, bardzo słodki, soczysty, bardzo smaczny. W części przykielichowej mogą wstępować nieliczne komórki kamienne.

 

Zastosowanie

  • Roślina uprawna. W okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, już w 2–3 roku po posadzeniu. Plonuje bardzo obficie i corocznie. Zawiązuje często po kilka owoców w jednym kwiatostanie, co sprawia, że często zachodzi potrzeba przerzedzania zawiązków. Część owoców powstaje partenokarpicznie, a w latach, kiedy ostra zima lub przymrozki wiosenne uszkodzą kwiaty, udział owoców partenokarpicznych może wynieść powyżej 90%[3], co stanowi ewenement wśród roślin sadowniczych.

  • Jest odmianą zalecaną do uprawy w Polsce zarówno w sadach towarowych, jak i w uprawie amatorskiej. W krajach Beneluksu często uprawiana jest do przetwórstwa, gdzie jest kostkowana jako dodatek do jogurtów.

Uprawa

  • Odmiana uprawiana jest głównie na podkładkach słabo rosnących. Często stosowana jest pigwa S1 jako podkładka, a na słabych stanowiskach siewki gruszy kaukaskiej. Nie należy jej uprawiać na stanowiskach zimnych i słabych glebach.

  • Konferencja jest odmianą średnio wytrzymałą na mróz. Jest odporna na parcha gruszy.

  • Zbiór i przechowywanie: W warunkach polskich w zależności od rejonu i typu gleby dojrzałość zbiorczą osiąga od połowy września do pierwszych dni października. Przechowuje się bardzo dobrze, w zwykłej chłodni można ją przechować do końca lutego, a w chłodni z kontrolowaną atmosferą nawet do maja co powoduje, że nazywa się ją czasami "królową chłodni".

 

KOD PRODUKTU: GRUNT150-200KONFEREN#

  

Numer konta bankowego:
mbank 66 1140 2004 0000 3802 6646 8453

 

 

KONTAKT W SPRAWIE ZAMÓWIEŃ:

+48 666 633 300

+48 888 220 222

+48 888 880 300

 

REKLAMACJE I TERMINY DOSTAW:

+48 666 666 031

 

ZAMÓWIENIA HURTOWE POWYŻEJ 25 000 ZŁ:

+48 505 800 785

 

TELEFONY SĄ ODBIERANE W GODZINACH:

PONIEDZIAŁEK 8:00 - 17:00

WTOREK            8:00 - 17:00

ŚRODA-PIĄTEK 8:00 - 17:00

SOBOTA – NIEDZIELA  NIECZYNNE

 

NA WSZYSTKIE NIEODEBRANE TELEFONY ODDZWANIAMY

W PILNYCH SYTUACJACH MOŻNA WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ SMS - ODDZWONIMY

Cechy
Cechy
Rozmiar150-200 cm
Waga3
Grunt/PojGRUNT
  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com






tel: +48 666 633 300     email: etomazzo@o2.pl
* prosimy o telefony w godzinach 8:00 - 17:00












zamknij X
Witaj, nie znalazłeś nic ciekawego?

Jeśli chcesz być na bieżąco z promocjami cenowymi - zapraszamy na nasz Facebook.

Informujemy także o nowym asortymencie... bądźmy w kontakcie - polub nas