Dlaczego mój cis brązowieje? Przyczyny i sposoby ratowania rośliny

Cisy to jedne z najchętniej sadzonych roślin iglastych w ogrodach – eleganckie, odporne, zimozielone. Niestety, nawet one czasem zaczynają sprawiać kłopoty. Jednym z najczęstszych problemów jest brązowienie igieł. Co może być przyczyną? I jak uratować roślinę, zanim straci swój urok?

Stres po posadzeniu lub przesadzeniu

Jeśli cis został niedawno posadzony lub przesadzony, a jego igły zaczynają brązowieć, najprawdopodobniej to naturalna reakcja na stres. Roślina potrzebuje czasu, by przystosować się do nowego miejsca. Brązowienie może być spowodowane uszkodzeniem korzeni, nagłą zmianą warunków glebowych lub nasłonecznienia. Warto wtedy uzbroić się w cierpliwość, zadbać o umiarkowane podlewanie i unikać nawożenia w pierwszych tygodniach po posadzeniu.

Susza i błędy w podlewaniu

Cis źle znosi przesuszenie, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Brązowienie może być skutkiem zbyt rzadkiego podlewania lub długotrwałego braku opadów. Ale uwaga – nadmiar wody też szkodzi. Zbyt mokre, nieprzepuszczalne podłoże powoduje gnicie korzeni i prowadzi do osłabienia całej rośliny. Warto sprawdzić, czy gleba wokół rośliny nie jest zbita lub zalewana wodą po deszczu. Najlepszym rozwiązaniem jest przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże.

Zimowa susza fizjologiczna

Zimą cis również może brązowieć, choć nie od razu to zauważymy. Susza fizjologiczna to zjawisko, w którym roślina traci wodę przez igły, ale nie może jej pobierać z zamarzniętej gleby. Najczęściej brązowieją wtedy gałęzie od strony południowej, narażone na słońce i wiatr. Aby temu zapobiec, warto jesienią dobrze podlać cisy i zabezpieczyć je agrowłókniną lub matami cieniującymi na czas mrozów.

Choroby grzybowe

Zamieranie pędów, brązowe plamy na igłach lub ich szybkie opadanie może być oznaką chorób grzybowych. Do najczęstszych należy fytoftoroza oraz zamieranie pędów wywoływane przez grzyby takie jak Pestalotiopsis. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie porażonych fragmentów, a następnie opryskanie całej rośliny odpowiednim środkiem grzybobójczym. Dobrze sprawdzają się preparaty zawierające tiofanat metylowy lub fosetyl glinu.

Szkodniki

Chociaż cisy są raczej odporne na większość szkodników, czasami mogą zostać zaatakowane przez miseczniki lub tarczniki. Te małe owady żerują na pędach i igłach, wysysając soki i doprowadzając do brązowienia rośliny. Na roślinie można zauważyć małe, twarde „tarcze” – to właśnie one. W zwalczaniu pomaga mechaniczne usuwanie oraz opryski preparatami olejowymi lub systemowymi środkami owadobójczymi. Warto też przyjrzeć się uważnie młodym przyrostom – mogą tam ukrywać się larwy.

Naturalne starzenie się igieł

Jeśli brązowieją jedynie igły wewnątrz krzewu, a końcówki pędów są zdrowe i zielone, prawdopodobnie mamy do czynienia z naturalnym procesem starzenia się. Cis co jakiś czas zrzuca starsze igły, zwłaszcza w gęstych, mało przewiewnych partiach. To normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Jak ratować cisa?

Po pierwsze – obserwuj roślinę i próbuj ustalić przyczynę. Jeśli podejrzewasz stres lub przesuszenie, zadbaj o regularne podlewanie i osłoń roślinę przed słońcem. W przypadku chorób – wytnij porażone pędy i zastosuj środek grzybobójczy. Przy podejrzeniu szkodników – użyj odpowiedniego insektycydu. Zadbaj też o warunki glebowe – gleba powinna być lekka, przepuszczalna i lekko kwaśna.

Warto również wzmacniać odporność rośliny poprzez nawożenie nawozami do iglaków – najlepiej wczesną wiosną i pod koniec lata. I co ważne – nie poddawaj się zbyt szybko. Cisy to rośliny bardzo wytrzymałe i często potrafią odbudować się nawet po poważnym osłabieniu.

e-iglaki
Ostatnio opublikowane przez e-iglaki (zobacz wszystkie)